Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz dom lub mieszkanie przed kradzieżą z włamaniem

Data publikacji 21.02.2017

Niestety nie ma zabezpieczeń oraz metod na tyle skutecznych, aby w stu procentach uchronić nasze mieszkanie lub dom przed kradzieżą z włamaniem. Jednak leszczyńska Policja przypomina o konsekwentnym stosowaniu kilku podstawowych zasad, które mogą pomóc uchronić nasze domowe zacisze przed niechcianym gościem.

Jak zabezpieczyć dom / mieszkanie przed włamaniem?
 

              Skuteczne zabezpieczenie mieszkania lub domu to proces złożony. Począwszy od wykorzystania zabezpieczeń istniejących w mieszkaniu, poprzez uwrażliwienie i wyostrzenie czujności zaufanych osób na czas nieobecności właścicieli oraz nie publikowanie oraz rozpowszechnianie informacji o nieobecności domowników w określonym czasie.

              Policja ostrzega, aby nie publikować na portalach społecznościowych oraz nie wywieszać informacji w przydomowych firmach o planowanym urlopie oraz czasie jego trwania. Takie informacje mogą być skrupulatnie śledzone przez potencjalnych sprawców włamań.

        Ciągle sprawdza się zasada, że uważny sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed złodziejami. Dlatego również sami nie bądźmy bierni, jeżeli zauważymy niepokojącą sytuację, trzeba powiadomić o swoich spostrzeżeniach najbliższą jednostkę Policji pod nr 997, zapamiętując jak najwięcej szczegółów: z rysopisu nieznanej osoby, jej cech charakterystycznych, kierunku przyjścia i odejścia oraz środka lokomocji.
 

          Przed wyjściem z domu zawsze zamykajmy okna, nie pozostawiajmy ich w pozycji rozszczelnionej, jeżeli to możliwe opuśćmy rolety zewnętrzne. Wykorzystujmy w drzwiach wszystkie dostępne zamki.

         Nie pozostawiajmy otwartych drzwi od mieszkania nawet na czas wyjścia np. do piwnicy, czy wyrzucenia śmieci. W przypadku wyposażenia domu w zabezpieczenie elektroniczne, przed opuszczeniem domu aktywujmy je.

Pozorujmy obecność domowników w mieszkaniu, np. poprzez pozostawienie zapalonego światła.
 

Co najczęściej pada łupem włamywaczy?

          W głównym zainteresowaniu sprawców włamań do domów i mieszkań pozostają pieniądze oraz biżuteria, głównie wykonana ze złota. Nie pozostawiajmy gotówki w domu, korzystajmy z kont bankowych, nawet jeśli pieniądze potrzebujemy przechować w domu przez zaledwie kilka dni. Biżuterię warto przechowywać w specjalnych skarbczykach lub niekonwencjonalnych skrytkach znanych tylko nam samym. Drogocenne przedmioty (biżuterię, zegarki pamiątki rodzinne) warto sfotografować.


 

Kiedy i gdzie najczęściej dochodzi do włamań?

         Włamania mają miejsce zarówno na wsi, jak i w mieście, zarówno w blokach wielorodzinnych, jak i domach jednorodzinnych. Sprawcy wykorzystują fakt nieobecności domowników (będących w pracy, na zakupach, w kościele, czy weekendowym wyjeździe). Niejednokrotnie włamują się do domów w trakcie dnia. Sprawcy czasem obserwują miejsce potencjalnego włamania sprawdzając zwyczaje domowników.
 

Jak postępować, gdy zauważymy, że do naszego domu bądź mieszkania ktoś się włamał?
 

        Należy natychmiast powiadomić Policję. Nie powinno się wchodzić do wnętrza domu, niczego sprzątać, ani dotykać przed przyjazdem grupy operacyjnej wraz z technikiem policyjnym.


 


 

Powrót na górę strony