Wyłudzili kredyty na blisko pół miliona złotych - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili kredyty na blisko pół miliona złotych

Data publikacji 24.02.2017

Policjanci z Leszna zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali pięć osób mających związek z wyłudzaniem kredytów na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska. Wszyscy są mieszkańcami województwa lubuskiego w wieku od 24 do 61 lat. Łącznie wyłudzili blisko pół miliona złotych. Funkcjonariusze znaleźli przy nich kilkadziesiąt umów kredytowych, podrobione pieczątki oraz dużą ilość gotówki. Jedna osoba trafiła już do aresztu, a jedna pozostaje pod policyjnym dozorem. Grozi im do 8 lat więzienia.

         21 lutego br. policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Lesznie w wyniku pracy operacyjnej ustalili i zatrzymali na terenie Legnicy pięć osób mających związek z wyłudzeniami kredytów na dużą skalę.

          Z policyjnych ustaleń wynika, że dwoje znajomych, młoda kobieta i mężczyzna w trakcie ostatnich siedmiu miesięcy, wyłudzali kredyty w bankach na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska. W tym celu wyszukiwali przygodnie poznane osoby tzw. „słupy”, które wchodziły do instytucji w towarzystwie kobiety podającej się za krewną. Aby uzyskać pożyczkę przedkładali uprzednio sfałszowane przez nią zaświadczania o zatrudnieniu. W tym celu używali między innymi podrobionych firmowych pieczątek. Z zabezpieczonej przez policjantów dokumentacji wynika, że w ten sposób wyłudzili blisko pół miliona złotych.

 

           W chwili zatrzymania kobieta i mężczyzna znajdowali się w towarzystwie trzech osób zwerbowanych do popełnienia przestępstw. W zamian za uczestnictwo w podpisaniu umowy kredytowej, takie osoby otrzymywały kilkaset złotych. Dodatkowo policjanci znaleźli przy zatrzymanych kilkadziesiąt umów kredytowych, podrobione pieczątki firm z różnych regionów Polski oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych.

         Zatrzymanymi są mieszkańcy województwa lubuskiego, 24-letnia kobieta i mężczyźni w wieku od 36 do 61 lat. Śledczy ogłosili im zarzuty usiłowania i wyłudzeń kredytów opiewających na kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy, ilość osób podejrzanych w tej sprawie może ulec zwiększeniu.

         23 lutego br. Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek leszczyńskiej Prokuratury aresztował 24-latkę, natomiast wobec jej 36-letniego znajomego zastosowano policyjny dozór. Grozi im do 8 lat więzienia.

Monika Żymełka