Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Dzielnicowy bliżej nas" – kiedy i w jaki sposób można się z nim kontaktować?

Data publikacji 01.03.2017

"Dzielnicowy bliżej nas" to program wzmacniający rolę policjanta dzielnicowego w lokalnej społeczności. To dzielnicowy zna mieszkańców swojego rejonu i nurtujące ich zagrożenia, oni znają jego i wiedzą, w jakiej sprawie oraz jak w prosty sposób nawiązać z nim kontakt.

           Dzielnicowy to policjant, który powinien być najbliżej obywatela, winien znać problemy nurtujące społeczeństwo i skutecznie niwelować zdiagnozowane zagrożenia. To funkcjonariusz znany społeczeństwu, dobrze postrzegany, z którym obywatel może w prosty sposób nawiązać kontakt. Jego postawa jest pro pomocowa w stosunku do uczciwych ludzi, natomiast konsekwentna, zdecydowana i represyjna w stosunku do przestępców.

          Taki model policjanta pierwszego kontaktu prezentuje nowy program Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Dzielnicowy bliżej nas”. To trzeci program z pakietu zmian wprowadzanych w Policji, obok przywracania zlikwidowanych posterunków Policji i tworzenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

          Leszczyńska Policja zachęca do odwiedzenia na stronie www.leszno.policja.gov.pl w zakładce Informacje, podzakładki Dzielnicowi, gdzie znajdują się wizerunki wszystkich dzielnicowych z terenu Leszna i powiatu leszczyńskiego. Można tego dokonać również poprzez kliknięcie na oficjalny baner programu "Dzielnicowy bliżej nas".

           Oprócz zdjęć dzielnicowych można zapoznać się z rejonami poszczególnych policjantów, ich numerami telefonów komórkowych oraz adresami meilowymi przypisanymi do poszczególnych rejonów. Zachęcamy do zapisania w swoich kontaktach numeru telefonu do swojego dzielnicowego i kontaktowania się z nim w nurtujących sprawach związanych z bezpieczeństwem oraz porządkiem publicznym.

            Z policjantem pierwszego kontaktu, w szczególności można kontaktować się w sprawach lokalnych, związanych z nieporozumieniami sąsiedzkimi oraz przemocą domową, naruszeniami przepisów związanych z zakłócaniem porządku publicznego, takich jak wandalizm, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, czy nieprzestrzeganie ciszy nocnej. To właśnie dzielnicowemu można przekazać informację o podejrzeniu naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

           Dzielnicowy pozostaje pod wskazanym numerem telefonu wyłącznie kiedy jest w służbie. W czasie wolnym od pracy połączenie do dzielnicowego przekierowane zostaje do oficera dyżurnego leszczyńskiej Policji, który może przyjąć zgłoszenie lub wskazać, kiedy konkretny dzielnicowy będzie ponownie w służbie.

          Narzędziem ułatwiającym kontakt z dzielnicowymi jest aplikacja "Moja Komenda" – darmowa aplikacja do pobrania na urzędzenia mobilne, gdzie w szybki i prosty sposób można wyszukać i skontaktować się ze swoim dzielnicowym.