Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kilka praktycznych porad dla rowerzystów

Data publikacji 03.04.2017

Z jakiej drogi powinien korzystać rowerzysta, kiedy może jeździć po chodniku, kto może poruszać się po drodze dla rowerów. Na te i na inne pytania odpowiada leszczyńska Policja wraz z rozpoczynającym się sezonem rowerowym.

Kto może poruszać się po drodze dla rowerów?

Droga dla rowerów przeznaczona jest – jak sama nazwa mówi - dla kierujących rowerami. Jedynym pojazdem jaki może się po niej poruszać jest rower. Dlatego w myśl prawa nie mogą poruszać się po niej piesi, wrotkarze, rolkarze oraz użytkownicy hulajnóg i deskorolek. Póki co wymienione pojazdy nie funkcjonują w prawie o ruchu drogowym. Takie osoby traktowane są jak piesi i winni korzystać z chodnika.

W jaki sposób i gdzie może poruszać się na dziecko na rowerze?

Dziecko do 10 roku życia na rowerze porusza się w towarzystwie osoby dorosłej po chodniku. Od 10 do 18 roku życia rowerzysta korzysta z dróg publicznych (w tym dróg dla rowerów), dodatkowo wyposażony w kartę rowerową, którą wydają dyrektorzy szkół. Dorośli mogą poruszać się na rowerze bez uprawnień, jednak powinni posiadać przy sobie dowód osobisty lub – jeśli posiadają – prawo jazdy.

Kiedy rowerzysta może poruszać się po chodniku?

W myśl przepisów prawa rowerzysta winien korzystać z drogi dla rowerów, kiedy jej nie ma powinien poruszać się po drodze publicznej.

Tylko i wyłącznie w trzech przypadkach rowerzysta może poruszać się po chodniku:

1. Gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej dwa metry, a na przyległej drodze samochody mogą jeździć z prędkością większą niż 50km/h

2. W sytuacji pogorszonych warunków atmosferycznych, przy gęstej mgle, silnym wietrze, opadach deszczu lub śniegu znacznie ograniczających widoczność

3. Kiedy dorosły rowerzysta ma pod opieką dziecko jadące na rowerze w wieku do 10 lat.

Co w sytuacji, kiedy bezprawnie poruszamy się po drodze dla rowerów?

Poruszanie się po drodze dla rowerów, innym pojazdem niż rower jest zabronione, za co grozi mandat w wysokości 100zł. Jednak w sytuacji, kiedy na tej drodze dojdzie do zderzenia rowerzysty np. z rolkarzem takie zdarzenie traktowane jest jako kolizja lub wypadek i osoba na rolkach, będąca ewentualnie sprawcą zderzenia mogłaby usłyszeć zarzuty nieuprawnionego poruszania się na drodze rowerowej lub spowodowania wypadku.

Przypomnienie znaczenia wybranych znaków drogowych

Droga dla rowerów

Oznacza początek lub kontynuację drogi przeznaczonej tylko dla rowerzystów. Istnieją jednak odstępstwa - pieszy może korzystać z drogi dla rowerów w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz niemożliwości korzystania z nich. Pieszy (z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej) jest zobowiązany ustąpić miejsca rowerzyście.

Droga dla rowerów i pieszych

Trasa oznakowana tym znakiem (z rozdzielona kreską poziomą) oznacza, że rowerzyści i piesi poruszają się po wspólnej przestrzeni. Rowerzysta ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Droga dla rowerów i pieszych

Trasa oznakowana tym znakiem (z rodzieloną kreską poziomą) oznacza, że droga dla rowerów jest oddzielona od ciągu pieszego. Rowerzysta musi poruszać się po stronie wskazanej na znaku.

Zakaz ruchu w obu kierunkach, który nie dotyczy rowerzystów

Znak zakazuje ruchu na drodze wszelkich pojazdów i kolumn pieszych. Tabliczka "Nie dotyczy rowerzystów" wskazuje odstępstwo dla rowerzystów od stosowania się do tego znaku.

Kontrapas

Kontrapas znajdujący się na wyznaczonej części jezdni jednokierunkowej. Ruch rowerów odbywa się w przeciwnym kierunku do ruchu samochodowego. "Z prądem" należy jechać wraz z pozostałymi pojazdami, przy prawej krawędzi jezdni.

 

 

Powrót na górę strony