Aktualności

Oszustwa metodą „na wnuczka”. Apelujemy o ostrożność.

Data publikacji 07.08.2017

W ostatnim czasie Komenda Miejska Policji w Lesznie odnotowała kolejny przypadek oszustwa metodą na wnuczka. Ofiarami zazwyczaj są osoby starsze, które ulegają presji czasu, który wymuszają oszuści, podając się za najbliższych w nagłej potrzebie.

      Tak było m.in. 3 sierpnia br. gdzie 79-letnia mieszkanka Leszna została telefonicznie poinformowana o wypadku drogowym wnuka i konieczności natychmiastowego przekazania pieniędzy w celu pokrycia wyrządzonej przez niego szkody. Żądana kwota pieniędzy została przekazana nieznanej dla pokrzywdzonej osobie, która została telefonicznie opisana przez rzekomego wnuczka.

      Pamiętajmy, że metody wyłudzania pieniędzy są różne. Oszuści dzwonią do swoich ofiar wymyślając rozmaite historie, które „łapią za serce” tj. śmierć członka rodziny, wypadek, choroba czy nawet porwanie. Rozmowa prowadzona jest taki sposób, aby nie dać odbiorcy czasu do namysłu, żądając przekazania określonej kwoty pieniędzy.

     Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym.

     Będąc w podobnej sytuacji należy ZAWSZE upewnić się czy faktycznie dzwonił ktoś z rodziny, kontaktując się z osobą bezpośrednio lub dzwoniąc do niej pod znany nam do niej numer telefonu !

     W przypadku podejrzanej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z Policją dzwoniąc na numer alarmowy 997.

 

Daria Żmuda