Aktualności

Rozpoczęcie roku szkolnego – policjanci w trosce o bezpieczeństwo dzieci

Data publikacji 01.09.2017

Wakacje za nami. Zaczyna się nowy rok szkolny, dla dzieci i młodzieży to czas wytężonej pracy i zdobywania wiedzy. Policjanci, jak co roku, czuwać będą nad bezpiecznym powrotem uczniów do szkoły.

           W tym szczególnym czasie nie możemy zapomnieć o niebezpieczeństwach związanych, m. in z powakacyjną podróżą do domu, wzmożonym ruchem na drogach, powrotem do środowiska szkolnego, a co za tym idzie nawiązywaniem nowych znajomości z rówieśnikami.

           W ostatnie dni wakacji, szczególnie gdy warunki atmosferyczne sprzyjają korzystaniu z uroków ostatnich dni lata, korzystamy z kąpielisk i rekreacji nad wodą zapominając jednak o zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku. Czas ten niestety sprzyja lekkomyślności młodych ludzi, którzy wbrew prawu zażywają kąpieli w miejscach niestrzeżonych, co może doprowadzić do tragedii. Warto zauważyć, iż od początku wakacji utonęło tylko w samej Wielkopolsce 18 osób. Najczęstszą  przyczyną tych zdarzeń był alkohol.

             Nie zapominajmy o innych pokusach, na które narażona jest młodzież. Szczególnie niebezpieczne są narkotyki i „dopalacze”. Zagubiona młodzież sięga po nie szukając ucieczki od szarej rzeczywistości. Nie tylko dom, ale i środowisko szkolne warunkuje chęć sięgnięcia po używki. Część dzieci i młodzieży używa narkotyków po prostu z chęci odurzenia się lub z ciekawości. Robią to najczęściej podczas imprez, przyjęć, spotkań towarzyskich, często z braku  alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

             Ważnym jest aby podczas powrotu z wakacji pamiętać o warunkach na drogach. Unikajmy pośpiechu, brawurowej jazdy, spożywania alkoholu i innych używek, dostosujmy prędkość do warunków jazdy. Pamiętajmy, że nasza nieostrożność może doprowadzić do śmierci czy kalectwa nie tylko nas, ale i naszych najbliższych. Nie zapominajmy o innych uczestnikach ruchu: pieszych, rowerzystach, motocyklistach czy innych kierujących, o elementach odblaskowych, które powinni posiadać piesi poruszający się poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu, idąc po jezdni lub po poboczu. Zwróćmy uwagę na naszych najmłodszych, którzy rozpoczynają naukę w szkole, rolą rodziców jest, aby zapoznać swoją pociechę z drogą do szkoły, ze wskazaniem miejsc niebezpiecznych oraz przedstawieniem podstawowych zasad ruchu drogowego.

             Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społecznym Policja w ostatni weekend wakacji oraz na początku roku szkolnego będzie prowadzić wzmożone działania prewencyjne, skoncentrowane na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczaniu przestępczości i demoralizacji osób nieletnich, a także negatywnych zachowań z ich udziałem. Pod szczególną obserwacją będą m.in. miejsca spożywania i sprzedaży alkoholu, a także dopalaczy. Ponadto działania profilaktyczne ukierunkowane na dzieci i młodzież wiązać się będą z częstszymi wizytami policjantów w szkołach.

Policjanci życzy uczniom bezpiecznego powrotu do szkoły!

Wydział Prewencji KWP w Poznaniu