Aktualności

EDWARD 2017 - Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie wielkopolskim

Data publikacji 20.09.2017

Jutro, 21 września Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach. Niestety w Wielkopolsce niemalże nie ma dnia bez śmiertelnego wypadku. Choć policjanci służby ruchu drogowego robią co mogą, by ograniczyć zdarzenia drogowe – dane liczbowe mówią same za siebie. Pamiętajmy, że nawet najlepiej zaplanowane i przeprowadzone działania policyjne nigdy nie będą gwarantem bezpieczeństwa. To zależy od nas – uczestników ruchu drogowego! Od naszej wyobraźni i odpowiedzialności!

           W czwartek 21 września roku już po raz kolejny we wszystkich krajach europejskich prowadzona będzie akcja pod nazwą EDWARD, czyli „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death). 24 godzinne działania prowadzone przez policje ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.      

 

Niestety w Wielkopolsce niemalże nie ma dnia bez śmiertelnego wypadku. Choć policjanci służby ruchu drogowego robią co mogą, by ograniczyć zdarzenia drogowe – dane liczbowe mówią same za siebie. Pamiętajmy, że nawet najlepiej zaplanowane i przeprowadzone działania policyjne nigdy nie będą gwarantem bezpieczeństwa. To zależy od nas – uczestników ruchu drogowego! Od naszej wyobraźni i odpowiedzialności!

W ciągu 8 miesięcy br. na drogach Wielkopolski doszło do 24 108 zdarzeń drogowych, w tym 1 924 wypadków. Policji zgłoszono 22 184  kolizje. W wypadkach 180 osób zginęło, a 2 257 doznało obrażeń ciała.

W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego nastąpił:                                           

wzrost liczby:

- wypadków drogowych o 507 tj.  35,8 %,

- osób rannych o 602 tj. 36,9 %,

- osób zabitych o 26 tj. 16,9 %,

- kolizji drogowych o 436  tj.  2,0 %.

Zdarzenia drogowe w omawianym okresie w poszczególnych latach przedstawiają się następująco:

Zdarzenia drogowe na terenie poszczególnych komend miejskich i powiatowych Policji w ciągu ośmiu miesięcy  2017 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego przedstawia poniższa tabela:

Uważajmy na drogach. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem. 

Dane: Wydział Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu