Aktualności

Bądź ostrożny! Oszuści metodą "na policjanta" znów aktywni w Lesznie

Data publikacji 05.10.2017

W ostatnich tygodniach w regionie leszczyńskim uaktywnili się oszuści działający tzw. metodą na policjanta. Policja przestrzega przed tego typu przestępstwami przede wszystkim seniorów, ale także ich bliskich, znajomych, sąsiadów oraz pracowników banków i prosi o zwiększenie czujności w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia wyłudzenia pieniędzy od starszej osoby. W takiej sytuacji natychmiast informujmy Policję!

          W ostatnich tygodniach leszczyńska Policja otrzymała kilka zgłoszeń o oszustwach dokonanych metodą „na policjanta”. Nie dalej jak 3 października br. ok godz. 11.00 do mieszkania 84-letniego mieszkańca Leszna na jego stacjonarny telefon zadzwonił oszust podający się za syna rozmówcy, informując, że spowodował wypadek drogowy i w celu uniknięcia kary niezbędna jest wpłata kaucji. Następnie do domu mężczyzny dwukrotnie przyszła kobieta, której starszy pan przekazał całe oszczędności swojego życia, blisko 40 tysięcy złotych i złotą biżuterię. Kiedy mężczyzna dowiedział się, że padł ofiarą oszustwa, zasłabł i trafił do szpitala.

          We wszystkich wspomnianych przypadkach po odbiór pieniędzy zgłosiła się kobieta w wieku z wyglądu 30-40 lat, mogąca zmieniać kolor włosów np. poprzez zakładanie peruki.

           Policja po raz kolejny apeluje nie tylko do osób w podeszłym wieku, ale ich znajomych, bliskich, sąsiadów, aby edukować seniorów i ostrzegać przed tego typu oszustwami. W przypadku podejrzanych telefonów nie należy wdawać się w dyskusję, a już w żadnym wypadku przekazywać nieznanej osobie pieniędzy.

           Apelujemy także do pracowników i klientów banków, aby wykazywali się czujnością w sytuacji kiedy osoba w podeszłym wieku wypłaca dużą kwotę pieniędzy, dyskretnie zorientujmy się w jakim celu to robi, a wszystko w trosce przed utratą niejednokrotnie jej oszczędności z całego życia.

          W przypadku najmniejszego podejrzenia, że senior może paść ofiarą oszustwa natychmiast kontaktujmy się z Policją pod bezpłatnym numerem 997. Niezwłoczna reakcja i współpraca z Policją może doprowadzić do skutecznego zatrzymania oszustów.

Monika Żymełka