Podsumowanie dwudniowych działań "NURD" - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Aktualności

Podsumowanie dwudniowych działań "NURD"

Data publikacji 25.10.2017

Piesi coraz częściej padają ofiarami wypadków. 23 i 24 października br. policjanci po raz kolejny przeprowadzili akcję NURD – czyli działania ukierunkowane na Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego. Wzajemna korelacja między pieszymi, rowerzystami i kierowcami, wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów, mają ogromny wpływ na wspólne bezpieczeństwo na drogach.

          W trakcie dwóch dni leszczyńscy policjanci swoją uwagę skupiali przede wszystkim na bezpieczeństwie Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego. Na terenie Leszna i powiatu leszczyńskiego w tym czasie mundurowi skontrolowali około 170 pojazdów. Kontroli poddani byli także inni uczestnicy ruchu drogowego i łącznie funkcjonariusze ujawnili ponad 150 wykroczeń.

         W trakcie działań mundurowi zaobserwowali, iż dominują niebezpieczne zachowania wśród pieszych wobec pozostałych uczestników ruchu. Przejawia się to szczególnie w formie przekraczania jezdni w miejscach niedozwolonych, za to wykroczenie mandatem ukaranych zostało blisko 30 osób, w dalszej kolejności najczęściej popełnianym „grzechem” było przekraczanie jezdni w nieprawidłowy sposób.

          Z kolei do najczęstszych naruszeń wśród rowerzystów należy jazda rowerem wzdłuż po chodniku, tego typu wykroczenia dopuściło się 17 rowerzystów. Nie zabrakło również osób, które bezmyślnie przejeżdżały rowerem po przejściu dla pieszych.

            Kierowcy pojazdów też nie pozostają bezkarni, 33 otrzymało mandat za nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych czy rowerzystów. Najczęściej popełnianym przez nich błędem było przekroczenie prędkości w obrębie przejść dla pieszych.

Policjanci zatrzymali ogółem 16 dowodów rejestracyjnych w związku z nieprawidłowościami w stanie technicznym pojazdów.

         Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę za kierownicą czy na drodze. Swoim nieodpowiednim zachowaniem i nie przestrzeganiem przepisów stwarzamy zagrożenie dla pozostałych uczestników. W takich sytuacjach czas reakcji i drogi hamowania jest znacznie krótszy, nie ryzykujmy utratą zdrowia lub życia!