Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma już 14 miesięcy

Data publikacji 27.11.2017

Właśnie minęło 14 miesięcy odkąd Policja w całym kraju została wyposażona w Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od tego czasu narzędzie zostało udoskonalone, a do leszczyńskich policjantów za jej pośrednictwem wpłynęło ponad 1200 zgłoszeń.

              20 wrześniu 2016 roku Policja w całym kraju została wyposażona w nowe narzędzie wspomagające pracę policjantów - Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Została opracowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To internetowa aplikacja, dostępna na stronach internetowych wszystkich komend w Polsce, za pośrednictwem której każdy obywatel może wskazać miejsce, w którym dochodzi do naruszeń prawa. Każde ze zgłoszeń poddawane jest wnikliwej weryfikacji przez wyznaczonych policjantów, w szczególności dzielnicowych.

                  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, w lipcu br. narzędzie zostało udoskonalone. Korzystający z aplikacji mają do dyspozycji 25 zagrożeń, w tym m.in. akty wandalizmu, bezdomność, nieprawidłowe parkowanie, używanie środków odurzających, zła organizacja ruchu drogowego. Wśród zastosowanych udogodnień znalazła się możliwość wprowadzenia przez użytkowników krótkich opisów tekstowych (do 500 znaków) oraz dołączenia trzech załączników (typu zdjęcie, dokument). Dodano nową kategorię „Wałęsające się bezpańskie psy”.

                 Od początku istnienia mapy na terenie Leszna i powiatu leszczyńskiego użytkownicy nanieśli 1255 zgłoszeń, z których funkcjonariusze potwierdzili 501, 718 nie potwierdzono. Każdorazowo policjanci mają 5 dni na przeprowadzenie czynności weryfikacyjnych. Policjanci fizycznie docierają w miejsce zgłoszenia i dokonują skrupulatnych ustaleń pod kątem potwierdzenia lub wyeliminowania zgłoszenia.

             Spośród wszystkich naniesionych zagrożeń , najbardziej uciążliwymi dla mieszkańców naszego regionu okazały się nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

             Nadal zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zgłaszania nurtujących Państwa naruszeń prawa przy pomocy internetowego narzędzia, praktycznie bez wychodzenia z domu.

           Jednocześnie przypominamy, że za pośrednictwem mapy nie powinno zgłaszać się naruszeń wymagających pilnych interwencji Policji. W takich przypadkach należy dzwonić pod numer 997.

 

Monika Żymełka

 

 

Powrót na górę strony