Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Leszczyńscy policjanci wyróżnieni „Kryształowymi Gwiazdami”

Data publikacji 28.11.2017

Czterech policjantów z Leszna odebrało z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu „Kryształową Gwiazdę”. To wyróżnienie przyznawane policjantom, którzy uratowali ludzkie życie, wykazując się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

            Gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń dla wielkopolskich stróżów prawa. W tym roku to szczególne wyróżnienie wręczone zostało po raz trzynasty policjantkom i policjantom, którzy w trakcie codziennej służby, narażając swoje życie lub zdrowie przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę warunków życia drugiego człowieka. 

            W tym roku "Kryształową Gwiazdą" wyróżniono 124 funkcjonariuszy. Liczba corocznych laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

            Tegoroczna gala odbyła się 27 listopada w poznańskim Domu Żołnierza. Słowa wdzięczności i uznania dla policjantów wyraził w pierwszej kolejności Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka, który wspólnie z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzejem Szarym wręczył funkcjonariuszom te wyjątkowe wyróżnienia.

           W gronie zaproszonych gości, którzy dołączyli do gratulacji szefa wielkopolskich stróżów prawa, obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z wielkopolską Policją, a także przełożeni wyróżnionych policjantów.
 

Wśród wyróżnionych tym szczególnym dla policjantów odznaczeniem znalazło sie cztrech funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.
 

„KRYSZTAŁOWA GWIAZDA ZE WSTĘGĄ”

asp. Mirosław KACZMAREK (obecnie emeryt) i asp. sztab. Marcin MENES – 5 sierpnia 2017 roku, policjanci zauważyli przy skrzyżowaniu ulic w centrum Leszna, jak mężczyzna wisi z pętlą na szyi na gałęzi drzewa. Funkcjonariusze natychmiast podbiegli do desperata, unieśli ciało mężczyzny do góry, podnieśli pętlę, a następnie udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. Zdecydowana i szybka reakcja mundurowych pozwoliła na uratowanie życia ludzkiego.

http://www.leszno.policja.gov.pl/w13/aktualnosci/189336,Policjanci-uratowali-niedoszlego-samobojce.html?search=462348487

 

„KRYSZTAŁOWA GWIAZDA ” – EDYCJA  2017

 

st. sierż. Leszek WOJTKOWIAK – dzielnicowy z Osiecznej - 15 listopada 2016 roku, będąc na urlopie nad jeziorem w miejscowości Witosław, wyciągnął z wody tonącego mężczyznę. Natychmiastowe działania policjanta zapobiegły tragedii.

http://www.leszno.policja.gov.pl/w13/aktualnosci/180968,Dzielnicowy-uratowal-zycie-tonacego-wedkarza.html?search=513149

 

sierż. sztab. Piotr RZEPECKI, st. asp. Witold SOBKOWIAK – policjanci  z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lesznie - 1 października 2016 roku, funkcjonariusze przejeżdżali przez jedną z miejscowości i  wtedy z jednej z posesji, usłyszeli krzyki wołania o pomoc. Natychmiast udali się w miejsce, z którego było słychać wołanie. Wewnątrz mieszkania było bardzo dużo śladów krwi, a na tapczanie leżał mężczyzna. Okazało się, że osoba uszkodziła rękę - szlifierką kątową. Policjanci natychmiast udzielili mężczyźnie pomocy i zatamowali krwawienie. Ustalono, że nie ma wolnej karetki, która by mogła przyjechać po poszkodowanego. Wobec powyższego policjanci podjęli decyzję o przewiezieniu rannej osoby do Szpitala w Lesznie. Niezwłocznie podjęta akcja udzielania pierwszej pomocy przyczyniła się do uratowania życia mężczyźnie.

http://www.leszno.policja.gov.pl/w13/aktualnosci/69747,Mezczyzna-wykrwawilby-sie-gdyby-nie-pomoc-policjantow.html?search=38350320