Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Starsze małżeństwo straciło oszczędności życia. Sprawczynie kradzieży zatrzymane. APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ

Data publikacji 14.02.2018

Leszczyńscy policjanci zatrzymali dwie mieszkanki Częstochowy, które w minionym miesiącu okradły z oszczędności życia starsze małżeństwo. Kobiety w wieku 45 i 36 lat pod pozorem napisania wiadomości do sąsiada, weszły do mieszkania i ukradły 30 tysięcy złotych. Grozi im do 5 lat więzienia.

9 lutego br. kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie podczas patrolu osiedla Nowe Miasto w Lesznie zauważyli pojazd, który zarejestrowany został przez kamery monitoringu w dniu kradzieży, do której doszło w minionym miesiącu. Pokrzywdzeni to starsze małżeństwo z Leszna. Stracili wówczas wszystkie swoje oszczędności.

Uwagę stróżów prawa przykuło dziwne zachowanie kierowcy, który w momencie kiedy policjanci zbliżali się do niego nagle ruszył i skręcił w pobliską ulicę. Samochód został zatrzymany do kontroli. Wśród podróżujących funkcjonariusze rozpoznali dwie kobiety, które odpowiadały rysopisowi sprawczyń kradzieży pieniędzy na szkodę małżeństwa.

Podczas przeprowadzonych czynności z udziałem pokrzywdzonej, rozpoznała ona wizerunki kobiet, które feralnego dnia weszły do jej mieszkania i pod pozorem napisania wiadomości do sąsiada okradły ją.

Zatrzymane kobiety to mieszkanki Częstochowy w wieku 45 i 36 lat. Sledczy ogłosili im zarzut kradzieży. Za to przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

12 lutego br. Prokuratura Rejonowa w Lesznie na wniosek Policji zastosowała wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.

 

          Jest to kolejny przypadek jaki leszczyńska jednostka Policji odnotowała w ostatnim czasie. Ofiarami zazwyczaj są osoby starsze, które ulegają presji czasu, który wymuszają oszuści.

Pamiętajmy, że metody wyłudzania pieniędzy są różne. Oszuści dzwonią do swoich ofiar wymyślając rozmaite historie, które „łapią za serce” tj. śmierć członka rodziny, wypadek, choroba czy nawet porwanie. Dzwoniąc podają się za funkcjonariuszy : Policji, CBŚP, dobrego znajomego rodziny itp.

Niejednokrotnie oszuści próbują wejść do mieszkań i domów. Pretekstem wejścia jest zazwyczaj chęć udzielenia pomocy, pokazanie rzeczy, którą oferują na sprzedaż, a nawet weryfikacja kart bankomatowych. Oszuści informują starsze osoby o konieczności przekazania karty wraz z nr PIN argumentując to koniecznością sprawdzenia konta bankowego i zabezpieczenia go przed ewentualną kradzieżą. Po wypłaceniu pieniędzy z konta ofiary, oddają kartę.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie przekazujmy pieniędzy, kart bankomatowych nieznajomym. We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997. Swoje uwagi i spostrzeżenia możemy przekazać swojemu dzielnicowemu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby, które chodzą od tzw. klatki do klatki w budynkach wielorodzinnych, obserwują placówki pocztowe i bankowe. Podczas kontaktu z takimi osobami zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania. Zwracajmy uwagę na pojazdy jakimi się poruszają.

 

Daria Żmuda

Powrót na górę strony