Niebezpiecznie na zamarzniętych zbiornikach wodnych! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Aktualności

Niebezpiecznie na zamarzniętych zbiornikach wodnych!

Data publikacji 06.03.2018

Wielodniowe silne mrozy spowodowały zamarznięcie zbiorników wodnych. Oblodzony staw czy jezioro pobudzają wyobraźnię nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Chodzenie po tafli lodu, ślizganie się, a już na pewno jeżdżenie różnego rodzaju pojazdami niesie za sobą poważne zagrożenie. Policjanci w najbliższych dniach będą sprawdzali niebezpieczne zachowania w rejonie zamarzniętych wód.

          Ujemne temperatury spowodowały, że stałe zbiorniki wodne zamarzły. Taki stan rzeczy sprzyja do urządzania ślizgawek i zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Prognozowany w najbliższych dniach wzrost temperatury powietrza niesie za sobą ryzyko topnienia lodu, co zwiększa ryzyko załamania się lodu. Należy pamiętać o tym, że lód jest bardzo zdradliwy, bo trudno ocenić jego grubość.

        Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek. Pamiętajmy, że w przypadku załamania się lodu przy niskich temperaturach nawet w kilka minut dochodzi do wychłodzenia organizmu, utraty przytomności i śmierci.

       Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, by przestrzegali swoje pociechy przed takimi zabawami. Wędkarze, którzy łowią w przeręblach powinni być szczególnie ostrożni oraz doposażyć się w odpowiedni ubiór oraz przyrządy, które w czasie załamania lodu pomogą wydostać się z wody.

kgp/Monika Żymełka