Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zdarzenia drogowe z udziałem nietrzeźwych kierowców

Data publikacji 07.07.2020

Wczoraj ok. godz. 22.30 praktycznie w jednej chwili w różnych częściach powiatu leszczyńskiego doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierowców. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, jednak Policja po raz kolejny apeluje o rozsądek i trzeźwość za kierownicą, szczególnie w kontekście trwających wakacji.

Do zdarzeń doszło w Boszkowie – Letnisku i w Wilkowicach. W miejscowości wypoczynkowej kierujący renault scenic, 37-letni mieszkaniec woj. lubuskiego jadąc od strony ulicy Starkowskiej, na ulicy Dworcowej na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z przeciwnego kierunku volkswagenem passatem, którego kierującą była 55-letnia mieszkanka powiatu wolsztyńskiego. Jak się okazało kierujący renault był nietrzeźwy, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. 37-latek odpowie za przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości za co grozi do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej 3-letni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysokie kary pieniężne.

Natomiast do drugiego zdarzenia doszło w Wilkowicach na drodze pieszo rowerowej przy ul. Lipowej. Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący rowerem, 24-letni mieszkaniec gminy Lipno, jadąc bez wymaganego oświetlenia rowerowego, zderzył się czołowo z jadącą z przeciwnego kierunku rowerzystką, 49-letnią mieszkanką Leszna.

Kierująca rowerem zadbała o zwiększenie swojego bezpieczeństwa zakładając kamizelkę odblaskową, jednak mimo wszystko nie została zauważona przez nietrzeźwego 24-latka, który posiadał 1.25 promila alkoholu w organizmie. Rowerzystka po tym zderzeniu trafiła do szpitala. Doznała obrażeń nie zagrażających jej życiu. W tej sprawie będzie prowadzone dochodzenie zmierzające do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.
 

Pamiętajmy! Alkohol zaburza koordynację wzrokowo – ruchową niezbędną podczas prowadzenia pojazdu, w skutek czego kierowca nie dostrzega ostrzeżeń znaków, pieszych itp. Kierowca pod wpływem alkoholu czuje się zmęczony i ospały, dlatego na wykonanie pewnych czynności i manewrów potrzebuje więcej czasu. Alkohol wydłuża czas reakcji, który z kolei przedkłada się na długość wykonywanego manewru np. hamowania. Alkohol zaburza wzrok i powoduje błędną ocenę odległości, upośledza racjonalne myślenie. Kierowca po wypiciu alkoholu przecenia własne możliwości, podejmuje ryzykowne zachowania przez co zwiększa ryzyko wypadku.

 

Monika Żymełka

Powrót na górę strony