Z Życia Policji

Europejski dzień bezpieczeństwa ruchu drogowego - relacja

10.05.2013r.

europejski_dzien_bezpieczenstwa_2013_30Kilkaset dzieci, od tych przedszkolnych do młodzieży gimnazjalnej odwiedziło piknik zorganizowany przez Komendę Miejską Policji w Lesznie w ramach Europejskiego dnia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Było też coś dla dorosłych. 

Organizatorzy imprezy od rana z niepokojem spoglądali w niebo. Spory wysiłek organizacyjny mógł pójść na marne, gdyby spadł deszcz. Na szczęście niebo choć zachmurzone nie uroniło łez. Pierwsza grupa dzieci pojawiła się na placu przed stadionem im. A. Smoczyka o godzinie 9:57. W sumie w ciągu czterech godzin przez plac przewinęło się kilkaset osób. Dzieci mogły obejrzeć sprzęt policyjny, radiowozy, motory, łódź, wozy bojowe i drabinę strażacką, karetkę pogotowia oraz samochód Straży miejskiej. Ale nie tylko o zabawę chodziło. Dzieci mogły spróbować swoich sił w konkursie plastycznym, przejechać się na jednym z 6 różnych rowerów czy zdobyć różne upominki. Były krótkie prelekcje i odpytywanie z zasad poruszania się po drodze i udzielania pierwszej pomocy. Nagrodą za wykonane prace, umiejętności czy wiedzę był wjazd strażacką drabiną na wysokość 10 piętrowego bloku. Starsza młodzież i dorośli mogli obejrzeć świat przez alkogogle, które symulują widzenie człowieka pijanego. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko złudzenie optyczne. W rzeczywistości pijany człowiek doznaje jeszcze zawrotów głowy i ma kłopoty z orientacją i zachowaniem równowagi. Kierowcy samochodów mogli podjechać do Okręgowej stacji kontroli pojazdów Polskiego Związku Motorowego i bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia. Z takiej możliwości skorzystało 15 osób. Ingerencja diagnosty konieczna była w …. 15 przypadkach!

W tym miejscu Komenda Miejska Policji w Lesznie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się i pomogli w przygotowaniu pikniku. Byli to: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, Straż Miejska w Lesznie i Polski Związek Motorowy w Lesznie. Składamy także podziękowania firmie, która udostępniła dzieciom rowery.

{galeria}AKTUALNOSCI_2013/MAJ/EURO{/galeria}