Fałszywy wnuczek zatrzymany podczas zasadzki - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Lesznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy wnuczek zatrzymany podczas zasadzki

Data publikacji 06.03.2017

Czujność pokrzywdzonej i natychmiastowa reakcja policjantów z Leszna doprowadziły do zatrzymania oszusta metodą „na wnuczka”. To 28-letni mieszkaniec powiatu kościańskiego. Mężczyzna przyszedł do domu kobiety odebrać kilkanaście tysięcy złotych na rzekomo polubowne załatwienie sprawy wypadku drogowego jej wnuka. Sprawca wpadł jednak w przygotowaną zasadzkę. Już przebywa w areszcie.

         2 marca br. dyżurny leszczyńskiej Policji otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Leszna o usiłowaniu dokonania oszustwa metodą „na wnuczka”. Z zawiadomienia wynikało, że przed godz. 14.oo do matki zawiadamiającego zatelefonował mężczyzna podając się za jej wnuczka. Rozmówca oświadczył kobiecie, że spowodował wypadek samochodowym, w którym potrącił kobietę. Aby polubownie załatwić sprawę z poszkodowaną potrzebuje kilku tysięcy euro.

         „Babcia” od razu zorientowała się, że rozmawia z oszustem, gdyż jej wnuk jest małoletni i nie posiada prawa jazdy, jednak mimo to kontynuowała dialog. Poinformowała mężczyznę, że nie posiada tak dużej kwoty pieniędzy i grając na zwłokę udawała, że przelicza oszczędności. W między czasie syn kobiety poinformował o zdarzeniu Policję.

          Pomimo, że sprawcy tego typu przestępstw zachowują dużą ostrożność, to dzięki sprytnie prowadzonej rozmowie nie zorientowali się, że właśnie role się odwróciły i ofiara zastawiła sidła na nich samych. Powiadomieni o zdarzeniu funkcjonariusze natychmiast przygotowali zasadzkę w rejonie miejsca zamieszkania wytypowanej przez oszustów seniorki.

          Po zaledwie kilkudziesięciu minutach policjanci zatrzymali przed domem pokrzywdzonej sprawcę usiłowań oszustw metodą „na wnuczka”. Okazał się nim 28-letni mieszkaniec powiatu kościańskiego. Jak ustalili funkcjonariusze mężczyzna miał związek z podobnym przestępstwem mającym miejsce klika dni wcześniej na terenie Leszna. Także i w tym przypadku, pokrzywdzony wykazał się czujnością i nie dał się nabrać na zmyśloną historię oszustów. Sprawcy żądali od niego kilkudziesięciu tysięcy złotych.

        3 marca br. Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek leszczyńskiej Prokuratury zastosował wobec 28-latka najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Grozi mu do 8 lat więzienia.

          Niewykluczone, że profesjonalne zachowanie pokrzywdzonej, powiązane z natychmiastowym powiadomieniem o przestępstwie Policji zapobiegło wyłudzeniu oszczędności kolejnych wytypowanych przez oszustów osób.

 

Monika Żymełka


 

Ładowanie odtwarzacza...