Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolski Kongres Zwalczania Dopalaczy w Lesznie

Data publikacji 29.03.2018

Około 100 przedstawicieli resortu zdrowia i sprawiedliwości, prokuratur, funkcjonariuszy Policji i inspektorów sanitarnych wzięło udział w Ogólnopolskim Kongresie Zwalczania Dopalaczy, który odbył się w Teatrze Miejskim w Lesznie. Jego uczestnicy debatowali nad wypracowaniem rozwiązań, zarówno prawnych, jak i społecznych zmierzających do wykluczenia procederu dopalaczy.

         28 marca br. w Teatrze Miejskim w Lesznie odbył się Ogólnopolski Kongres Zwalczania Dopalaczy. Inicjatorem spotkania był Urząd Miasta Leszna, a partnerami Katedra Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Instytut Prawa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego Wydział Zamiejscowy w Poznaniu. Kongres dedykowany był przede wszystkim dla przedstawicieli resortu zdrowia i sprawiedliwości, prokuratur, funkcjonariuszy Policji i inspektorów sanitarnych. Udział w spotkaniu wzięli m.in. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Rafał Pawłowski, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Piotr Leciejewski, Komendant Szkoły Policji w Pile insp. Beata Różniak – Krzeszewska, Komendant Miejski Policji w Lesznie insp. Krzysztof Nowak oraz komendanci powiatowi i miejscy z województwa wielkopolskiego. 

Moderatorem kongresu był dziennikarz telewizji publicznej – Krzysztof Ziemiec.

           Wszystkich zgromadzonych gości powitał gospodarz spotkania Zastępca Prezydenta Miasta Leszna Piotr Jóźwiak. W swoim słowie wstępnym omówił między innymi cel spotkania, jakim było stworzenie okazji do rozważań nad problemem ograniczenia procederu dopalaczy, nie tylko w Lesznie, ale na terenie całego kraju. Przypomniał o działaniach samorządu w roku 2015, w tym powołaniu rady eksperckiej w skład której wchodził także reprezentant leszczyńskiej Policji, mających na celu wdrożenie uchwały likwidującej handel dopalaczami.

            Podczas wydarzenia pracownicy naukowi uniwersytetów ze Szczecina i Poznania przedstawili ekspertyzę na temat skuteczności przepisów prawa administracyjnego, cywilnego i karnego w walce z dopalaczami. Organizatorom zależało na wymianie doświadczeń zgromadzonych w tej tematyce na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

          W drugiej części spotkania odbyła się debata. W gronie ekspertów zasiedli Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości, sędzia Bartosz Jakubowski z Departamentu Legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości, Tomasz Białas Dyrektor Departamentu Nadzoru Nad Środkami Zastępczymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Jan Dziedziczak Wiceminister Spraw Zagranicznych, Bartłomiej Wróblewski Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz reprezentujący Policję mł. insp. Grzegorz Napiórkowski Zastępca Dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

         Zaproszeni goście aktywnie uczestniczyli w debacie. W słowie końcowym wiceminister Marcin Warchoł poinformował, że niebawem do Rady Ministrów trafi projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zrównujący dopalacze z narkotykami, przede wszystkim w zakresie odpowiedzialności karnej za posiadanie, produkcję i handel dopalaczami.

          Podczas kongresu policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie prezentowali m.in. treści związane z programem „Dopalacze niszczą życie”, z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacją Moja Komenda.

Monika Żymełka

Powrót na górę strony