Aktualności

Zderzenie opla z pociągiem - Policja przypomina o zachowaniu ostrożności na przejazdach kolejowych

Data publikacji 16.04.2018

O niesamowitym szczęściu mogą mówić dwaj młodzi mieszkańcy gminy Poniec, którzy jadąc osobowym oplem na przejeździe kolejowym zabezpieczonym sygnalizacją świetlną zderzyli się z pociągiem. Na miejscu zdarzenia przez kilkadziesiąt minut pracowali policjanci oraz przedstawiciele wielu innych służb.

         14 kwietnia br. tuż po godz. 15.00 dyżurny Policji otrzymał zgłoszenie o zderzeniu się samochodu osobowego z pociągiem Intercity relacji Przemyśl – Kołobrzeg. Do zdarzenia doszło w Lesznie na ulicy Mierniczej, gdzie znajduje się przejazd kolejowy zabezpieczony sygnalizacją świetlną, przy której ustawiony jest znak drogowy „STOP”. Obecnie odcinek linii kolejowej, na której znajduje się przejazd jest remontowany i pociągi w tym miejscu poruszają się z ograniczoną prędkością jednym torem.

          Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Z ich wstępnych ustaleń wynikało, że 23-letni mieszkaniec gminy Poniec jadąc wraz ze swoim znajomym samochodem marki Opel Insignia wjechał na przejazd kolejowy, gdzie z jego prawej strony nadjechał pociąg, który najechał na auto i które w wyniku zderzenia zostało odrzucone do przydrożnego rowu.

          Obydwaj mężczyźni podróżujący oplem trafili do szpitala, jednak po przebadaniu lekarskim okazało się, że odnieśli niegroźne obrażenia ciała.

           Na miejscu przez kilkadziesiąt minut pracowali policjanci z Leszna, strażacy, pracownicy pogotowia ratunkowego, PKP i funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei.

          Policjanci zatrzymali młodemu kierowcy prawo jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego. Sprawa trafi do sądu, który zadecyduje o wymiarze kary dla 23-latka oraz o tym na jak długo zostanie mu zatrzymane prawo jazdy.

            W kontekście tej sprawy Policja przypomina, że zbliżając się do każdego przejazdu kolejowego powinniśmy zachować szczególną ostrożność, biorąc pod uwagę, że w każdej chwili może nadjechać pociąg. Nie wolno wjeżdżać na przejazd kolejowy, gdy opuszczane są rogatki, a na sygnalizatorze wyświetlane jest czerwone światło. Wjazd na przejazd jest możliwy dopiero wtedy, gdy rogatki ustawione są w pozycji pionowej oraz kiedy zgaśnie czerwone światło sygnalizatora.

            W sytuacji kiedy kierowca nie dostosuje się do wspomnianych przepisów, w związku z popełnionym wykroczeniem może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 zł i otrzymać od 4 do 6 punktów karnych. Jednak chyba najważniejsza jest dbałość o zdrowie i życie, bo w zderzeniu z pociągiem zachować życie to cud, o którym chyba mogą mówić podróżujący oplem.

 

Monika Żymełka